Przedszkole Parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie

Czytajmy dzieciom

Z czytaniem książek jest jak ze spotkaniem z przyjaciółmi:

 zawsze jest ekscytujące i każde pozostawia niedosyt.

    Często my dorośli możemy zadawać sobie pytanie "Czy warto czytać dzieciom bajki, skoro często się wiercą, bez przerwy rozmawiają czy przerywają", tak jakby nie miały potrzeby słuchania tylko zabawy. Mówię Wam, że warto mimo wszystko. Początkowo może to wyglądać chaotycznie i bez większego zaangażowania ze strony dzieci, ale im więcej tym zainteresowanie wzrasta. Korzyści z czytania są ogromne. Uczymy dzieci zachwycania się otaczającym światem czy radzenia sobie z emocjami. Ważne, aby czytany tekst miał zabarwienie emocjonalne, posiadał odpowiednią dynamikę.  Poprzez czytanie uczymy dzieci rozpoznawania dobra i zła. Rozwijamy mowę przejawiającą się w płynnym mówieniu, poprzez dostarczenie dużej bazy słów. Poszerzamy wiedzę, a przede wszystkim wprowadzamy dziecko w świat poszukiwań czegoś nowego czy nieznanego. Rozwijamy wyobraźnię, kreatywność i tak naprawdę wychowujemy wewnętrznie bogatych ludzi.

    Zachęcając dzieci do słuchania bajek ważne jest to czy ty mamo-tato lubisz czytać. Jeśli tak to bez trudu zachęcisz swoją pociechę do słuchania, tak że pojawią się wypieki na twarzy. Udowodnij, że czytanie może być bardziej ekscytujące niż gry komputerowe. Ważne jest, aby dobierać książki bogate w ilustracje i pisane pięknym językiem. Dobra książka ma prowokować do zadawania pytań, zaprosić do dialogu. Warto zatrzymywać się na chwilę przy wybranym wersie i porozmawiać z dzieckiem wychodząc poza tekst literacki, np. – Co by się stało, gdyby Czerwony Kapturek został w lesie w towarzystwie zwierząt. Warto prowokować dzieci do wyobraźni twórczej. Można zadawać pytania abstrakcyjne typu – Co by było, gdyby chatka Baby Jagi była zrobiona z samych trójkątów?

    Łatwiej jest odtworzyć dzieciom bajkę na ekranie, natomiast o wiele trudniej zmotywować wyobraźnię. Pamiętajcie rodzice, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie
i dlatego tu jest duża szansa dla Was jak nauczyć dzieci sztuki zachwycania i doświadczania nowych pięknych wrażeń. Dla dzieci nieśmiałych może to być wspaniała okazja do wyrażenia własnych emocji, a dla żywych swoich pomysłów. 

   Podczas słuchania maluchy doświadczają wyciszenia, relaksu, spokoju i wytchnienia więc warto czytać bajki w sprzyjających warunkach chociażby przed snem. Przekonuję Was, że warto inwestować w takie chwile, które nie tylko rozwijają dziecko intelektualnie, ale przede wszystkim budują więzi rodzinne. Czytajmy codziennie, bo rytuały budują atmosferę bezpieczeństwa, uczą dobrych nawyków, porządkują dzień. Niech będzie to dla dzieci ekscytujący czas oczekiwania na dalsze losy bohaterów, które pobudzają ich zmysły.

    Kolejnym ważnym znaczeniem jest to – Jak czytamy. Pamiętajcie, że ważne jest zaangażowanie wszystkich zmysłów czyli powiększmy oczy by zobaczyć biedronkę, poczujmy jak pachnie kwiat, wyobraźmy sobie, że głaszczemy pluszowego misia, poczujmy na skórze zimno, posmakujmy truskawek. Czytajmy powoli i budujmy napięcie. Dzieci uwielbiają zaangażowanie dorosłego w czytany tekst i przeżywają go mocniej z bohaterami. Zaczynają KOCHAĆ CZYTANIE! 

    Czytajmy w atmosferze ciszy i spokoju. Kiedy czytasz dziecku zatrzymaj się pogłaszcz po głowie, zwolnij tempo, usiądź blisko dziecka. To Wasz czas i niech nikt go nie zakłóci.

Dzieci, którym czytamy wyrastają na ludzi wrażliwych, twórczych, kreatywnych, empatycznych i mądrych!

Barbara Krawczyk

© 2024 przedszkoleparafialne188.pl