Autyzm - informacje dla rodziców

Rodzicu, jeżeli zauważysz takie zachowania u swojego dziecka mogą one wskazywać na autyzm.

Symptomy:

Dziecko
- nie reaguje na własne imię;
- nie utrzymuje kontaktu wzrokowego;
- nie uśmiecha się na widok mamy;
- izoluje się od ludzi lub nietypowo reaguje na ich obecność;
- nie podejmuje komunikacji, nie mówi;
- nie rozumie mowy ciała, gestów;
- nie interesuje się nową zabawką;
- nie interesuje się zabawami z innymi osobami;
- nie potrafi dzielić z partnerem pola uwagi, tzn. nie podąża za wzrokiem dorosłego, nie zauważa tego co rodzic mu pokazuje, samo nie pokazuje, co go interesuje;
- nie akceptuje zmian;
- nie stosuje gestu wskazania palcem, a chce coś pokazać wykorzystuje rękę dorosłego;
- nie podejmuje naśladowania ruchów, mimiki, gestów, mowy, zabawy;
- wykonuje bezcelowe stereotypowe czynności;
- jest hiperaktywne lub nie podejmuje żadnej aktywności;
- jest nadwrażliwe lub niewrażliwe na dotyk, zapachy, smaki, dźwięki, bodźce wzrokowe, temperaturę, ból;

Wczesna diagnoza i podjęta terapia może w znacznym stopniu poprawić funkcjonowanie dziecka ze spektrum autyzmu.
Odpowiednia terapia daje szanse że dziecko w przyszłości rozpocznie samodzielne życie.

Rodzicu- skontaktuj się ze specjalistą!

(żódło: ,,Doradca nauczyciela przedszkola”- luty 2014, Joanna Czapla ,,Czy to autyzm?”)