Każdy maluch musi nauczyć się podstawowych zasad higieny i wiedzieć, jak na co dzień zadbać o samego siebie. O czy więc rodzice powinni pamiętać?
1. Mycie rąk
Nauka częstego mycia rąk jest bardzo istotna, zmniejsza bowiem ryzyko przeniesienia choroby infekcyjnej. Warto nauczyć dziecko, że myjemy ręce przed każdym posiłkiem, po skorzystaniu z toalety czy po powrocie ze spaceru. Najlepiej gdy przynajmniej na początku wykonywane jest to pod okiem rodziców. Systematyczne mycie rąk sprawia, że czynność ta dla dzieci staje się nawykiem; oczywiście myjemy je pod bieżącą wodą. Konieczne jest też stosowanie każdorazowo mydła, które należy potem odpowiednio spłukać. Trzeba też pamiętać, aby zmoczyć całe dłonie. Potem dokładnie wycieramy je ręcznikiem. Chwalmy dzieci za dobrze wykonane zadanie, to zachęca je do dokładnego wykonania czynności.
2. Kąpiel
Kąpiele najczęściej są przez dzieci lubiane. Należy jednak pamiętać, że długie kąpiele, szczególnie gdy woda jest gorąca i zawiera dużą ilość chloru, doprowadzają do nadmiernego przesuszania skóry. Podobne działanie mają również niektóre środki kosmetyczne, m.in. silnie odtłuszczające zasadowe mydła, żele i płyny do kąpieli
z detergentami.
Prawidłowy odczyn pH skóry wynosi około 5,5-6,0. Niestety mycie zwykłymi zasadowymi mydłami może powodować zmianę pH i ułatwić wnikanie bakterii w głąb skóry. Z tego powodu lepiej stosować preparaty przeznaczone do wrażliwej skóry dziecka. Lepiej nie przesadzać z licznymi kosmetykami do kąpieli i wprowadzać je ostrożnie, obserwując reakcję skóry malucha. Preparaty zawierają często substancje zapachowe i barwniki, które mogą uczulać albo nadmiernie przesuszać skórę. Nawet jeśli dziecko nie jest alergikiem, codzienna kąpiel w pianie nie będzie dobrze wpływać na skórę. Kąpiel przedszkolaka nie powinna przekraczać 20 minut. Po kąpieli skórę dziecka należy dokładnie osuszyć ręcznikiem, bez pocierania, aby nie powodować podrażnienia wrażliwej skóry. Pamiętajmy, że dziecko powinno korzystać z własnego ręcznika.
3. Dobór kosmetyków
Do codziennej toalety skóry dziecka konieczny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Najlepiej wybierać te przeznaczone dla maluchów, naturalne, nie zawierające sztucznych barwników. Kosmetyki naturalne dla dzieci nie zawierają substancji syntetycznych
i uczulających. Do ich produkcji używane są naturalne produkty: olejki roślinne, związki organiczne, minerały i zioła.
Warto pamiętać także o proszkach do prania, bowiem często zawierają one agresywne detergenty wybielacze, które mogą być powodem uczuleń. Najlepiej wybierać proszki przeznaczone dla najmłodszych.
Można również używać specjalnych orzechów do prania – pochodzą one z drzewa Sapindus Mukorossi, które rośnie między innymi w Indiach. W łupinach znajduje się substancja piorąca – saponina, która w kontakcie z wodą zamienia się w myjącą pianę,
a dodatkowo posiada właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Orzechy to detergent, który oczyszcza, myje i odtłuszcza. Mogą być one wykorzystane do prania odzieży kolorowej i białej (do prania białego należy dodać sodę oczyszczoną, aby zapobiec zszarzeniu ubrań).
Warto również nauczyć dziecko samodzielnego wycierania pupy po skorzystaniu
z toalety. Początkowo pomocne w tym mogą być chusteczki nawilżające, pamiętajmy jednak, aby wybierać te przeznaczone dla dzieci.
4. Nawilżanie
Dermatolodzy polecają dla dzieci kosmetyki nawilżające dodawane do kąpieli (emulsje zawierają m.in. ciekłą parafinę, olej arachidowy czy olej sojowy). Po kąpieli można użyć preparatów nawilżających – przeznaczonych dla skóry dziecka, najlepiej niezawierających żadnych substancji zapachowych i barwników, mocznika czy kwasu salicylowego. Jeżeli temperatura otoczenia jest niska, warto dodatkowo użyć tłustego kremu chroniącego skórę.
5. Ochrona przed słońcem
Skra malucha jest cieńsza niż u osoby dorosłej, a wskutek tego ryzyko poparzenia jest wyższe. Najlepiej w okresach silnego nasłonecznienia pół godziny przed wyjściem na słońce dokładnie posmarować dziecko kremem z wysokim filtrem. Należy pamiętać również o trudno dostępnych miejscach (za uszami, w pachwinach). Głowę należy chronić czapką z daszkiem oraz okularami przeciwsłonecznymi. Kosmetyków ochronnych należy używać również w pochmurne dni, kiedy na skórę oddziałuje promieniowanie UVA.
W okresie letnim najlepiej unikać ekspozycji na silne słońce w godzinach między 11 a 15 - tym czasie najmocniejsze jest promieniowanie UVB (odpowiedzialne za poparzenia
i zaczerwienienia na skórze). Jeżeli dziecko ma na skórze znamiona, należy je dokładnie obserwować i udać się do lekarza gdyby zmiany się powiększały lub zmieniły kształt.
6. Mycie zębów
Nawyk mycia zębów powinien być wprowadzany jak najwcześniej. Warto również zaproponować ich mycie także w przedszkolu – na przykład po obiedzie pod okiem wychowawczyni. Zawsze używajmy pasty dla dzieci w danym wieku. Zwróćmy również uwagę czy dziecko dokładnie płucze usta po wymyciu zębów oraz czy nie połyka pasty. Co dwa-trzy miesiące koniecznie zmieniajmy mu szczoteczkę.
7. Kiedy udać się do lekarz?
Do pielęgnacji skóry dziecka warto używać preparatów do tego przeznaczonych, najlepiej naturalnych. Nie zapominajmy również o prawidłowo prowadzonej diecie, która ma istotny wpływ na ogólny wygląd i kondycję skóry. Jeśli u dziecka pojawią się - mimo prawidłowo prowadzonej pielęgnacji – zmiany skórne, zawsze warto skontaktować się
z lekarzem, nawet jeśli problemem będzie jedynie uporczywa suchość skóry. Ponadto do wizyty powinno skłonić nas pojawienie się wysypki, uporczywego świądu czy nagłego zaczerwienienia . Pamiętajmy, że zmiany skórne mogą świadczyć o poważnej chorobie
i zawsze wymagają konsultacji z pediatrą.
(źródło: lek.med. Joanna Gładczak, Mój Przedszkolak, nr 1/2014)