Przedszkole Parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie

Wychowanie przez czytanie

Wychowanie przez czytanie - jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci.

Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u naszych pociech musimy zacząć od siebie.
To my dorośli jesteśmy dla nich przez wiele lat towarzyszami w czytaniu. Jeżeli od najmłodszego wieku będziemy czytać dzieciom i jeśli będą one widzieć, że my także sobie czytamy to zapewne wychowamy czytelników. Nasze dzieci bowiem czytanie będą postrzegały jako coś naturalnego i ważnego.
Podczas czytania budujemy więź, która jest podstawą zdrowia emocjonalnego, empatii i możliwości uczenia się dziecka.
Podejście rodzica ,,niech idzie do przedszkola, tam się wszystkiego nauczy” często skutkuje tym, że spora część dzieci ma deficyty językowe i problemy z zachowaniem.
Współcześni rodzice powinni spędzać mnóstwo czasu z dzieckiem rozmawiając i bawiąc się. Dziecko zostawione przed telewizorem czy komputerem nigdy nie nauczy się z mediów i urządzeń mowy, empatii, zachowań społecznych - czyli tego co czyni nas ludźmi.

Jakimi konsekwencjami dla rozwoju dziecka grożą deficyty językowe?

Bez dobrej znajomości człowiek nie zrozumie wielu rzeczy np. instrukcji czy informacji. Bedzie popełniał błędy
i przez to ponosił straty. Z braku wiedzy, którą daje czytanie wiele profesji będzie poza jego zasięgiem. Nie będzie mógł zostać lekarzem, prawnikiem czy dziennikarzem. We wszystkich tych zawodach potrzebna jest biegłość językowa.
W zwykłych kontaktach z ludźmi osoba posługując się  słabo językiem będzie czuła się sfrustrowana, wykluczona. U jednych może to wywołać depresję u innych agresję i przemoc.
Dlatego od początku trzeba rozwijać umiejętności czytelnicze dzieci - jak najwięcej do nich mówić i rozmawiać
z nimi twarzą w twarz oraz czytać im od urodzenia.
Dziecko dla prawidłowego rozwoju mowy powinno widzieć twarz dorosłego, jego mimikę i gesty.
Fenomen zasilania emocjonalnego poprzez czytanie polega na tym, że jesteśmy dla dziecka codziennie dostępni. Poświęcamy mu czas, uwagę. Budujemy więź emocjonalną która da dziecku siłę na resztę życia.
Zatem drodzy rodzice czytajcie dzieciom codziennie około 20 minut to zalecany optymalnie czas. Czytanie ma kojarzyć się z przyjemnością.

Jakie książki wybrać dla dzieci?


Polecamy stronę www.calapolskaczytadzieciom.pl na której są udostępnione kryteria wyboru dobrych książek.
Pamiętajmy dobra książka rozbudza emocje, uczy dobra, szacunku, właściwych postaw. Oczywiście w książkach znajdziemy przykłady złych bohaterów zawsze należy z dzieckiem porozmawiać o konsekwencjach ich czynów.
Książka powinna przekazać dziecku rzetelną wiedze o świecie. Autorzy którym wydaje się, że fakty wyssane z palca połączone z informacjami nie zostawiają śladu w umyśle dziecka są w błędzie. Maluch może zapamiętać różne bzdury, które mogą być kłopotliwym bagażem.
A więc rodzice - czytajmy uważnie!

Opracowała
p. Elżbieta Banach na podstawie artykułu Wychowanie przez czytanie - Dominiki Stefanowskiej
rozmawiającej z Ireną Koźmińską.
Wychowanie w przedszkolu
- nr.7(9)wrzesień 2015r. str.14-18.

© 2024 przedszkoleparafialne188.pl