Przedszkole Parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie

Rodzicu, uważaj co mówisz

Dzieci uczą się od dorosłych i jest to nauka praktyczna.Tej wiedzy nie ma w książkach, ale jest przekazywanapprzez rodziców. Dzieci słuchają i powtarzają wszystko co usłyszą. Czy nie warto zwrócić uwagę na to co się mówi przy dzieciach i do dzieci?

Rodzicu uważaj, co mówisz…


Dzieci mają pewną zdolność, której czasami brak dorosłym. Zdolność ta to podzielność uwagi. Zazwyczaj, gdy siedzą sobie i bawią się, nam wydaje się, że nie słyszą o czym rozmawiamy, bo są zajęte zabawą. To poważny błąd, ponieważ one wszystko słyszą i doskonale pamiętają co było mówione. Ich umysły jak gąbka chłoną wypowiedzi dorosłych. Niestety rodzice bardzo często mówią przy dzieciach nieodpowiednie rzeczy. Mogą to być sprawy dorosłych, których dziecko nie rozumie, np.: finanse lub jakieś osobiste problemy między rodzicami. W życiu różnie bywa, często bliscy sobie ludzie nie rozumieją się. To rodzi mnóstwo problemów, o których trzeba czasem porozmawiać. To, że rodzice rozmawiają przy dzieciach o swoich poważnych życiowych problemach jest jak przysłowiowe pół biedy. Gorzej, gdy rodzice wypowiadają przy nich przekleństwa lub wulgaryzmy. Często zdarza się, że w luźnej atmosferze rodzicom puszczają hamulce i zapominają, że dzieci siedzą obok i słuchają. Jak więc sobie radzić z poskromieniem języka?

Na początek dobrze jest ustalić zasady, kiedy i w jakich sytuacjach dzieci mogą słuchać rozmów dorosłych. Dzieci mogą na polecenie rodziców wyjść z pokoju, w którym wy – rodzice chcecie spokojnie porozmawiać. To samo dotyczy towarzystwa i gości. Dzieci nie powinny słuchać wszystkiego, co się tam mówi. Jeśli jest taka możliwość, to powinny być w swoim pokoju zajęte zabawą, lub jeśli są starsze swoim towarzystwem.

Dzieci powinny mieć dzieciństwo.

Często w polskich domach zdarza się sytuacja, że w towarzystwie, czy tez w obecności samych rodziców dzieci słuchają wszystkiego, co mówią dorośli. Na przykład w domu są goście, a dzieci siedzą przy stole z gośćmi i słuchają z rozdziawionymi buziami. Zadają przy tym pytania i wyrażają swoje opinie. Jest to uważne za zachowanie normalne, ale normalnym czy tak jest? Dzieci są tylko dziećmi, a dzieci powinny mieć dzieciństwo – stan beztroski i niezajmowania się sprawami dorosłych. To, o czym mówią dorośli nie powinno ich w ogóle interesować! Dla dzieci najważniejszą rzeczą jest to, aby ich rodzice po prostu je kochali, bo jest to największa i najważniejsza potrzeba dziecka. Nie muszą wiedzieć ile zarabia tatuś, że mamusia nie może się dogadać z tatą. Dlatego jestem zdania, że powinniśmy dziecku zostawić dzieciństwo, czyli czas kiedy jest wolne od natłoku obowiązków i problemów – tego co trapi nas dorosłych.

Przykład rodziców najlepszym nauczycielem.

Najważniejszą rzeczą, gwarantującą powodzenie nie tylko w sprawie uczenia dzieci dobrego wyrażania się, ale i w ogóle w wychowaniu jest DOBRY PRZYKŁAD. Jak domyślacie się, jest to przykład od was – RODZICÓW. Naśladownictwo jest podstawową umiejętnością, dzięki której dzieci się uczą. Dlatego też będą powtarzały nasze zachowania. To dotyczy nie tylko mowy, ale i zachowania się w trudnych życiowych sytuacjach. Stąd powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na mowę, bo im wcześniej zaczniemy zwracać uwagę na to mówimy, tym szybciej sami nauczymy się kontrolować swój język i łatwiej będzie nam wpływać na to, jakiego słownictwa używają nasze dzieci. Sprawa z pozoru wydaje się banalnie prosta, wystarczy przecież nie używać brzydkich wyrazów i nie o wszystkim rozmawiać przy dzieciach. Czy aby na pewno to takie łatwe? Spróbuj, zatem chociaż przez jeden dzień zastosować się do tych rad, a zobaczysz, że łatwo nie jest. Jednak jest to możliwe. to wymaga dużej pracy nad swoim zachowaniem po to, żeby przekazać dziecku dobry wzorzec mowy.

Rady na każdą sytuację:

  • Zwracaj uwagę na to, co mówisz w obecności dzieci
  • Poważne tematy niedotyczące dzieci zostawiaj na moment, kiedy nie będzie ich w pobliżu
  • Nie rozmawiaj na wulgarne i brzydkie tematy – unikniesz nawet przypadkowego usłyszenia cię przez dzieci
  • Nie pozwalaj dzieciom zajmować się sprawami dorosłych.

/ źródło: Jerzy Łach - www. dzieciaki.net.pl/

© 2024 przedszkoleparafialne188.pl