9 zasad czytania bajek przed snem

Artykuł zaczerpnięty z magazynu dla rodziców: Mój przedszkolak nr 1 wrzesień 2011

1. Czytamy wyciszonym i spokojnym głosem, wręcz szeptem.
  2. Książkę czytamy w taki sposób, by dziecko widziało ilustrację do czytanego tekstu, ale nie komentujemy ich na głos – poszczególne elementy ewentualnie pokazujemy palcem.
  3. Unikamy z dzieckiem kontaktu wzrokowego i nie wdajemy się w rozmowę.
  4. Nawet gdy dziecko musi wyjść do toalety już po położeniu się do łóżka, nie mówimy do niego i staramy się do minimum ograniczyć bodźce, które mogą dziecko na nowo rozbudzić.
  5. Przed położeniem dziecka do łóżeczka staramy się zaciemnić pokój (szczególnie, gdy jest to popołudniowa drzemka) oraz wyłączyć np. telefon czy domofon, by nie wzbudzać w dziecku zainteresowania oprócz bajką.
  6. Po zakończeniu czytania otulamy dziecko kołdrą, dajemy całusa i po cichutku wychodzimy, bez względu na to czy dziecko zasnęło podczas czytania czy nie.
  7. Przed rozpoczęciem czytania bajki umawiamy się z dzieckiem, czy czytamy całość, czy tylko do pewnego momentu i zaczynamy go w taki sposób, by było to dla niego jasne i przewidywalne (zakładka, dziecko trzyma stronę w paluszkach itd.)
  8. Staramy się nie reagować na „zaczepki” dziecka, które jeśli nie chce leżeć w łóżeczku, będzie próbowało nas zagadnąć, połaskotać, wstawać itp.; uspokajamy je wtedy, nic do niego nie mówiąc.
  9. Pozwalamy wziąć dziecku ze sobą ulubioną maskotkę lub pluszaka, by miało się do czego przytulić,
    kiedy my się już z nim pożegnamy.